1 Ekim 2020
Bir Canlı Tarafından Yaratılan Tek Mücevher

İncinin istiridye içerisinde oluşması aslında istiridyenin bir çeşit kendini koruma mekanizmasının sonucudur. Kabuklarının arasından içine giren bir kum tanesi ya da herhangi bir parçacık istiridye tarafından yabancı madde olarak algılanır. İstiridye kendini korumak için bu yabancı maddeyi “incinin annesi” adı verilen sert, katı, güçlü ve parlak yapıdaki sedef mineraliyle sarmaya başlar. Zaman geçtikçe daha çok sedef ile kaplanan bu yabancı madde en sonunda parlak ve sert bir taşa dönüşür. İşte bu taşa inci denir.

İncinin Tarihçesi

Eski Mısırlılar incilere kendileriyle gömecek kadar değer vermiştir. Markus Antonius ‘tan bir bahis kazanıp bütün bir ülkenin varlığını bir öğünde yutabilmek için, Kleopatra’nın tek bir inciyi bir kadeh şarap içerisinde eritip içtiği rivayet edilir.
Eski Roma’da inciler zenginlik ve sosyal statünün en üstün simgesi olarak kabul edilmiştir. Grekler ise inciyi rakipsiz güzellik, aşk ve evlilik ilişkisi dolayısıyla çok değer vermişlerdir.
Rönesans, Avrupa kraliyet saraylarının inciler içerisinde yüzdüğüne tanıklık etmiştir. İncilere çok değer verildiğinden dolayı, çok sayıda Avrupa ülkesi asil sınıf dışındakilerin inci takmasını yasaklayan kanunlar çıkarmıştır. Avrupa’nın Yeni Dünya’ya yayılışı sırasında, Orta Amerika sularında inci bulunması, Avrupa’nın servetine servet katmıştır. Ne yazık ki denizde yetişen değerli taşlara yönelik açgözlülük ve zaaf, 17 yüzyılda bütün Amerikan inci istiridyesi popülasyonunun tükenmesine yol açmıştır.
1916 yılında ünlü Fransız kuyumcu Jacques Cartier, değerli iki inci kolye karşılığında New York’un ünlü Beşinci Caddesindeki mağazasını almıştır.
Bugün inci yetiştiriciliğinin ilerlemesi ile, inciler herkes tarafından alınabilmekte ve bulunabilmektedir. Kültür incileri doğal incilerle aynı özellikleri paylaşmakta olup canlı istiridyeler tarafından yetiştirilmektedir. Tek fark insan tarafından gerçekleştirilen az miktardaki teşviktir.
 
İnci taneleri, takı sektöründe genellikle sıra inci (dizi inci) olarak gerdanlık ve bileklik üretiminde, tane halinde ise küpe, yüzük ve broş üretiminde  kullanılır. İnci ürünlerimize bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Related Tags