4 Haziran 2017

Gümüş takılar ve süs eşyaları birçok yöntemle parlatılabilir. Bu yöntemlerin de birçoğu eldeki malzemelerle kolayca halledilebilecek şekildedir.

Diş macunu yöntemi en basit ve en kolayıdır. Bir fırça ya da peçete ile gümüş eşyanın üzerine macun hafifçe sürülür ve ardından su dolu bir kabın içinde yarım saat bekletilir. Süre dolduktan sonra gümüş sudan çıkartılır ve yine suyla iyice durulanır ardından kurulanır. İşte karşınızda eşyanızın ilk rengi…

Sirkeli su ve karbonat karışımı da oldukça etkilidir. Sirke bilindiği gibi pek çok ev işinde de kullanılır. İki yemek kaşığı kadar sirke, biraz su ve iki yemek kaşığı kadar da karbonatın karışımına gümüş eşyanızı bırakın. Yine yarım saat beklemenin ardından eşyanızı durulayın ve dilediğiniz gibi kullanın.

Limon da asidik etkisi sebebiyle gümüş parlatma işleminde tercih edilir. Bir kâsenin içine iki yemek kaşığı limon, bir yemek kaşığı tuz ve bir miktar su ekleyip karıştırarak gümüş takınızı veya süs eşyanızı bu karışımın içerisine bırakın. Yarım saat kadar bekledikten sonra eşyanızı çıkarıp durulayın ve kullanmaya başlayın.

GÜMÜŞLERİNİZİN KARARMAMASI İÇİN ALABİLECEĞİNİZ ÖNLEMLER

Gümüş takılarınızı kesinlikle banyo gibi nem oranı yüksek yerlerde bırakmayın. İdeal olanı bunları, hava almayan, kuru ve temiz bir kutuda, kapalı halde tutmaktır. Bu şekilde ürün, olumsuz dış çevre şartlarından korunmuş olur. Kapanır özellikteki küçük ebatlı kutular, uygun saklama ortamını sağlayabilir. Takı ıslandıysa, kutusuna koymadan önce mutlaka tamamen kurulayın.